• Menu
  • Menu
Jak jsem se změnil

Dokáže se člověk změnit?

Bacha, spoiler hned v úvodu. Dokáže. Každý z nás se může změnit. Ve třiceti se mi celý život rozpadl na prach. Vše, co jsem do té doby udělal, najednou ztratilo svůj smysl. Padl jsem hubou na samé dno. A budu vyprávět o tom, jak jsem stvořil nového Marka, který udělal všechno jinak.

Leveluju sebevědomí

No jo, starej Marek. Do toho jste mohli kopnout, on by poděkoval a nastavil zadek pro další ránu. Bylo to tak snadný. Dobrák, který myslel víc na ostatní. Chtěl každému vyhovět, sám o pomoc ale nikdy nepožádal. Od narození žil ve svém malém uzavřeném světě, ve kterém hledal úprk z toho reálného. Ten si pak nikdy nedokázal naplno vychutnat. Každou kritiku navenek ustál, uvnitř cítil úzkost. Posuzoval se tím, jak ho vnímají ostatní. Byl to debil…

Jedna vlastnost mi ale přece jen přinesla užitek. Když se něco pokazilo, hledal jsem vždycky chybu u sebe. Nejinak tomu bylo i tentokrát. Velkou vinu za svůj stav jsem svalil právě na nedostatek sebevědomí a odvahy dělat věci jinak, po svým. Neutíkat, ale stát. Postavit se tomu životu mimo bájnou Markantidu (ten divnej svět v hlavě). Bingo. Všechno teď mělo bejt jinak.

A vono opravdu je. Už to není snadný si do Marka kopnout. Otočí se a šlupku vrátí. Našel jsem odvahu rozjíždět projekty neznámých klientů v neznámých oborech. Zase jsem se postavil na nohy a nasedl do čela marketingu ve firmě, kde jsou muži utlačovaná menšina. Najednou mluvím s holkama a netřesou se mi u toho kolena. Už ani neschovám vlastní názor. Musí ven. Někteří přátelé i rodina si za ta léta zvykli jednat se starým Markem a ten nový jim dělá vrásky na čele. Smůla, musí se přizpůsobit.

Seznam splněných i zatím nesplněných přáních

Znáš ten pocit, kdy si u něčeho řekneš “tak to bych chtěl zkusit”, ale nikdy se k tomu už nedostaneš? Zapomeneš. Především drobnosti se v hlavě rozpustí během několika následujících minut. Jenže právě plněním těch malých přání získáš dojem, že žiješ svůj život naplno. A já dostal nápad.

Vyřešil jsem to kujónsky. Už rok mám na Google Disku tabulku se seznamem malých i velkých přání. Když mě něco napadne, neváhám a zapisuju. A jakmile mám jen trochu volného času, vrhnu se na odškrtávání. Neznám lepší pocit, než když si splníte své přání.

Koncert Two Steps From Hell

A jaká přání tam vlastně mám? Nemusí být ani drahá, ani náročná. Najdeš tam oslavu Silvestra na svahu Ještědu, uvařit vejce Benedikt, koupačku v divokých horkých pramenech, plavbu skrz horské jezero na paddleboardu, ale taky napsání knížky, hru na klávesy nebo vypěstování pořádného vousu (a nejspíš následnýho oholení :D). Nechybí tam výzvy, nákupy, zážitky a několik intimnějších přání, která si nechám pro sebe. Pardon. Mám tam už desítky bodů a každý splněný mi dává neskutečnou sílu vrhnout se na ten další.

Poznávám svět i lidi v něm

Kdybych měl nějaký sen vypíchnout, byl by to právě tenhle. O cestování jsem snil už od malička. Jako kapitán se plavit oceány, jako archeolog objevovat tajemné chrámy v džunglích. Slýchával jsem o tolika úžasných místech. Toužil jsem je všechny navštívit. Ale nikdy k tomu nedošlo. Proč?

Norská pouť jezero

Život jako poslední položka v nákupním seznamu

Zbyly před výplatou dvě tisícovky? Utraceno za dárek nebo prožráno v mekáčích. Peníze se u mne nikdy nemnožily ve velkém. Ale když už zbylo, chtěl jsem sobě nebo partnerce koupit to či ono. Mít super telefon pro mě znamenalo víc než si užít pětidenní výlet na Azorské ostrovy. Hromadil jsem krámy, abych je jednou všechny vyhodil.

Celý můj majetek se dnes vejde do tří krabic. Nic mi přitom nechybí, naopak by se ještě našlo pár věcí, na které jen dosedá prach. Finance si ukládám na plnění snů, cestování a zlepšení svého zdraví. Už se nebude nic odkládat. Čeká mě cesta na Kanáry, chtěl bych se podívat na Azory nebo Island. Podstoupím sérii operací, které opraví dlouholeté zdravotní vady.

Konec pohledu na zem

Norská pouť mi toho dala mnoho, ale o tom se rozepíšu později. To zásadní sem však patří. Vnímám svět kolem sebe. Vnímám lidi kolem sebe. Zdravím, navazuji kontakty, obsluhu zahrnu dávkou nevtipných vtipů, neostýchám se před ženami, nebojím se požádat o pomoc. Poznal jsem tolik úžasných lidí. Můj pohled na svět se změnil. Neutíkám už před ničím, svět v hlavě zanikl. Líbí se mi tu. Chci poznat třeba i Tebe!

Hope klan v plné síle

Marek 2.0 brzy dostane další patch

Omluv mou technickou hantýrku. Tímhle pošahaným nadpisem jsem chtěl vyjádřit, že neustále na sobě pracuju. Kromě zdraví a opravám vlastního hardwaru se věnuji také softwaru. Komunikuju s lidma, neodmítnu pozvání a čtu literaturu zaměřenou na osobní rozvoj. Káťo, Nastavení mysli od Carol Dweckové je top. Díky!. Vy ostatní to berte jako tip.

Šmarja, další text, ve kterým někdo došel k prozření

Chápu Tě, takových článků je na internetu habaděj. Jenže já ho nepsal pro Tebe. Psal jsem ho pro sebe. Jednou za čas se tak mohu vrátit a podívat se, jak tenhle nový člověk vznikl a jaké byly jeho první krůčky. Zjistím, kolikrát upadl než došel k cíli. Ale vím určitě, že k němu dojde.

Kritizuj nebo pochval!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *