• Menu
  • Menu

12 ultimátních tipů pro cestu na Mauricius

Pokud se chystáš odletět na Mauricius, tyhle tipy Ti hodně usnadní život. Všude se píše o zbytečných krávovinách nebo o tipech, kam se podívat. Já Ti dám rady, díky kterým nebudeš překvapenej z některých mauricijských výstředností a dobře se na všechno připravíš.

1) Zmokneš.

Ať už tam vyrazíš během léta nebo zimy, dešti se prostě nevyhneš. Tohle klima Ti to nedovolí. Pokud jsi baťůžkář, mysli na to, aby batoh dokázal udržet své útroby v suchu. Pláštěnka pro Tebe je pak samozřejmostí.

Takhle jsme zmokli při cestě po národním parku

2) Chceš si půjčit auto? Vem si automat!

Volant na pravé straně, jízda v levém pruhu. Jako léty ostřílený řidič Ti garantuju, že to není vůbec sranda. Budeš svádět každodenní boj o kontrolu nad svým vozem, zapínat stěrač místo blinkrů a do toho si ještě musíš zvyknout na všudy přítomné kruháče naruby. Větší zkušenosti mohou být naopak překážkou. Automatická převodovka Ti usnadní život! Dobrej nápad, brácha.

3) Kreolčanky mají slabost pro bledé Evropany.

Tinder mě na Mauriciu zaspamoval telefon hláškou “dostáváš víc lajků než obvykle” do takové míry, že jsem si musel notifikace vypnout. Na ulici si mne dívky zvídavě prohlížely. Bílá čokoláda mezi mléčnou a hořkou, exotickej. Na tohle fakt zvyklej nejsem. Pro nesmělého chlapíka je to asi ráj na zemi. Pro toho smělého už nejspíš úplná Nirvána.

4) Znáš ten vtip o mobilních datech na Mauriciu?

Klidně si nadávej na předražené datové tarify v Česku. Na Mauriciu stojí 5 GB dat se základním balíčkem volání a SMS v přepočtu něco málo přes 200 kaček. Ale pokrytím a rychlosti se dostaneš zpět v čase. Chvílemi k tomu fakt už jen chyběl zvuk vytáčeného připojené. Vyčerpat 5 GB dat během deseti dní bude i pro náročného uživatele tvrdý oříšek.

Jedno z mála míst, kde jsme měli signál

5) Vyprdni se na chleba se šunkou. Užívej si lokální kuchyni.

Nejen, že ušetříš, ale taky si daleko víc pochutnáš. Tamní kuchyně v sobě kombinuje Indii, Asii, plody moře a občas si půjčí něco z Francie a Británie. Balený sýry, pečivo a především šunka jsou tu nelidsky drahý. Naopak při troše hledání objevíš parádní lokální fastfoody s nudlemi nebo plněnými plackami směsí různých omáček za pár rupií.

6) Ubytuj se blíže k jihu!

Tenhle tip Ti ušetří spousty peněz. Většina zajímavých míst pro výlety je na jihu, ať už jde o národní park, slavnou horu, korály nebo rumérii. Za tím vším pojedeš na jih. Byť naše ubytko na severu bylo parádní, hodně jsme si zvedli náklady právě každodenním dojížděním. Nemáš zač. Deset procent z ušetřených peněz mi pak pošli.

Tahle pláž je takový horší průměr

7) Klakson.

Zvykni si na troubení projíždějících domorodých řidičů. Zdraví tím své známé, ocení pěkný zadek Tvé chotě, odeženou všude se potulujcí psy nebo takto nabídnou odvoz libovolné místo.

8) Punk na silnicích!?!

Doprava potřetí. Policie tu na přísný dodržování předpisů příliš nedbá. Což se jednak projevuje v poměrně příjemně uvolněným provozu tolerantním k chybám, ale taky v občasný bezohlednosti ostatních. Jako kdyby měl BMWčko každej druhej. Jenže má Toyotu. Nebo dvoukolový prskolet s děravým vejfukem.

9) Smlouvej.

Je to na Tobě. Každou chvíli narazíš na někoho, kdo Ti bude nabízet kokos nebo obřezaný ananas. Bez hotovosti se neobejdeš. Byť se třeba na první pohled nezdá cena zrovna nesnesitelně vysoko, prodejce počítá s tím, že Ti to může prodat i za půlku a pořád vydělá. Protože to sebral pár minut předtím za barákem. Na tržišti je pak smlouvání samozřejmost.

Pokud průvodce nekecal, tak tohle jsou jahody

10) “Bonjour” je děsně sexy.

Stejně jako slečny dostává do kolen britský přízvuk, na chlapy zase funguje slovenština nebo francouzština. Tak je provokuj. Stačí kolemjdoucí pozdravit “bonjour” a to samé uslyšíš i nazpátek. Pohlazení na duši.

11) Maj tam dobrý pivo.

Nekecám. Z italskýho piva si utahuju, belgičanům se směju za pidilahvičky (jak asi dopadne basa čtvrtlitrovek, když ji potká Čech?), ale mauricijský Phoenix šmakoval celý partě. Ať už byl v modrém, červeném nebo žlutém plechu, vždycky odvedl dobrou práci a vracel nám vypocenou vodu do těla.

Phoenix v plechovce

12) Repelent je mrtvá váha v báglu.

Než jsem vyrazil, četl jsem to snad všude. „Hlavně si přibalte repelent pro exotické země“. Bla bla. Měli jsme ho všichni. Od různých značek, ať už těch mejnstrýmových nebo zdravotnických. A stejně jsme jim krváceli do sosáků. Nefunguje. Protože to my, Evropani, jsme exotická potrava pro ně. Vědí, že pod tou páchnoucí slupkou najdou ambrózii. Tak jim to trochu exotiky taky dopřej!

Tak a to byl můj poslední tip. Mauricius je nádherná země. Spousta sluníčka Tě nabije pozitivní náladou a ta všudypřítomná zeleň (můžeme vyměnit řepku za révu, prosím?) je balzám na duši. Tak si užij cestu a směj se tam na všechny!

Kritizuj nebo pochval!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *